Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Затверджено рішенням зборів суддів
Кобеляцького районного суду Полтавської області
№ 4 від 30.09.2015 р.
Із змінами, внесеними рішенням зборів суддів
№ 5 від 18.12.2015 р., № 1 від 11.01.2016 р.
№ 2 від 07.04.2016
№ 6від 04.11.2016
№ 1 від 29.01.2021
№ 1 від 19.07.2024
№ 1 від 18.04.2025
ЗАСАДИ
використання автоматизованої системи документообігу
Кобеляцького районного суду Полтавської області
І. Загальні положення.
1.1. Засади використання автоматизованої системи документообігу Кобеляцького районного суду Полтавської області (далі – Засади) визначають питання стосовно порядку функціонування автоматизованої системи Кобеляцького районного суду Полтавської області(далі – суд), урегулювання яких відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» і Положення про автоматизовану систему документообігу суду (далі – Положення), затвердженій рішенням Ради суддів України № 39 від 11.11.2024 року, відноситься до повноважень зборів суддів Кобеляцького районного суду Полтавської області.
1.2. Правовою підставою для затвердження цих Засад є вимоги Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції Закону України « Про забезпечення права на справедливий суд», Кримінального процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України, Кодексу України про адміністративні правопорушення та Положення.
1.3. Затверджені зборами суддів Засади вносяться до автоматизованої системи суду не пізніше робочого дня, що настає після проведення цих зборів.
1.4. У разі внесення змін до Засад, новим рішенням збори суддів суду затверджують Засади в новій редакції, які вносяться до автоматизованої системи суду не пізніше робочого дня, що настає після проведення цих зборів.
2.1. Функціональні обов'язки, права користувачів автоматизованої системи, надання та позбавлення права доступу до неї в суді визначаються на підставі наказів керівника апарату суду.
Налаштування автоматизованого робочого місця користувача автоматизованої системи у відповідності до функціональних обов'язків та прав доступу, визначених наказом керівника апарату суду, здійснює технічний адміністратор.
Електронні примірники наказів керівника апарату суду щодо визначення функціональних обов'язків, прав користувачів автоматизованої системи, надання та позбавлення права доступу до неї вносяться до автоматизованої системи не пізніше наступного робочого дня, що настає після їх підписання.
2.2. Користувачі автоматизованої системи відповідно до своїх прав вносять до бази даних автоматизованої системи передбачену цим Положенням інформацію.
2.3. Використання КЕП уповноваженими на це користувачами автоматизованої системи здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Відмова користувача автоматизованої системи, уповноваженого на використання КЕП, від отримання та використання КЕП з будь-яких підстав не допускається.
2.4. Користувачі автоматизованої системи зобов'язані виконувати вимоги цього Положення та забезпечувати конфіденційність інформації, яка в ній міститься.
2.5. Персональну відповідальність за забезпечення належної організації функціонування автоматизованої системи в суді несе керівник апарату суду, а за забезпечення її належного технічного функціонування - технічний адміністратор.
2.6. Незаконне втручання в роботу автоматизованої системи тягне відповідальність, установлену законом.
3.1.Вхідна кореспонденція, в тому числі процесуальні документи приймається і опрацьовується користувачами автоматизованої системи, яким надано доступ до автоматизованої системи відповідно до їх функціональних обов'язків, і реєструються в АСДС в день її надходження.
3.2. У разі неможливості з об’єктивних причин здійснити реєстрацію вхідної кореспонденції в день її надходження, така кореспонденція реєструється в АСДС в термін, визначений у розпорядженні керівника апарату суду із зазначенням причин встановлення такого терміну.
3.3. Внесення змін, видалення реєстраційних даних не допускається, крім випадків, зумовлених необхідністю, що підтверджується матеріалами судової справи, виправлення технічних помилок, описок.
4.1. Розподіл судових справ здійснюється в суді в день їх реєстрації, на підставі інформації, внесеної до автоматизованої системи, уповноваженими на підставі наказу керівника апарату особами, відповідальними за здійснення автоматизованого розподілу судових справ.
4.2. Якщо судова справа підлягає розгляду колегією суддів, визначення суддів, що входять до складу колегії проводиться автоматично в загальному порядку згідно з вимогами підпункту 2.3.21 пункту 2.3 Положення.
4.3. Визначення присяжних відбувається за правилами, встановленими пунктом 2.5 Положення.
4.4. У разі задоволення заяви про відвід (самовідвід) повторний автоматизований розподіл справ або заміна судді, який входить до складу колегії суддів здійснюється без розпорядження керівника апарату, на підставі судового рішення, електронний примірник якої зберігається в автоматизованій системі в стані "Оригінал" та засвідчується КЕП особи, яка підписала цей документ.
4.5 З метою недопущення строку розгляду клопотань щодо негласних слідчих (розшукових) дій у разі розподілу клопотання щодо негласних слідчих (розшукових) дій на суддю, який протягом робочого дня вийшов до нарадчої кімнати для ухвалення судового рішення, на строк більше однієї доби, вмотивованим розпорядженням керівника апарату, за письмовим зверненням помічника судді чи секретаря судових засідань в табелі обліку робочого часу в АСДС ставиться відмітка «Нарадча кімната».
Звернення повинно містити інформацію щодо справи (провадження), по якій суддя перебуває у нарадчій кімнаті та точний період із зазначенням часу.
5.1. Автоматизований розподіл судових справ і матеріалів здійснюється за правилами, встановленими Положенням та цими Засадами, з урахуванням спеціалізації суддів та коефіцієнтів складності судових справ, форм участі та адміністративної посади.
5.2. Визначення суддів, які мають повноваження щодо розгляду судової справи на момент автоматизованого розподілу, здійснюється згідно з вимогами підпункту 2.3.3 пункту 2.3 Положення, з врахуванням Засад використання автоматизованої системи документообігу суду та правил поєднання судових справ.
5.3. Головний спецаліст (по роботі з персоналом) щоденно перевіряє актуальність інформації в табелі обліку використання робочого часу суддів в автоматизованій системі документообігу суду, та в разі будь-яких змін заносить дані щодо відсутності судді на роботі невідкладно.
5.4. Інформація про відсутність суддів з поважних причин заноситься до табеля обліку використання робочого часу.
5.5. Розподіл усіх справ і матеріалів здійснюється уповноваженими особами апарату суду, визначеними наказом керівника апарату суду.
Передача судової справи раніше визначеному судді, слідчому судді проводиться щодо:
6.1. Клопотань (подань,скарг), які надійшли в межах одного кримінального провадження ( за номером ЄРДР).
У разі відсутності раніше визначеного в судовій справі слідчого судді у випадках надходження клопотань (подань), заяв та скарг по одному кримінальному провадженню, наступний слідчий суддя для розгляду подальших клопотань (подань), заяв та скарг в межах цього кримінального провадження обирається шляхом автоматизованого розподілу між всіма слідчими суддями, що мають повноваження на час розподілу.
Після того, як відпадуть обставини, за яких було визначено наступного слідчого суддю в межах одного кримінального провадження, всі клопотання (подання), заяви та скарги по цьому провадженню, що надходять до суду, передаються раніше визначеному слідчому судді.
6.2. Судових справ, що надійшли із судів апеляційної або касаційної інстанцій після скасування судових рішень, які перешкоджають подальшому розгляду судової справи (крім ухвал про закриття, припинення провадження), а також судових рішень, які не перешкоджають подальшому розгляду судової справи;
6.3. Заяви або клопотання, що надійшли для вирішення питання про прийняття додаткового судового рішення, виправлення описок та помилок, роз'яснення судового рішення, повернення судового збору;
6.4. Заяви про перегляд заочного рішення;
6.5. Заяви та клопотання з процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судових рішень, подані до суду, що розглядав справу;
6.6. Матеріалів кримінального провадження щодо особи, стосовно якої вже здійснюється судове провадження, у випадку, передбаченому частиною другою статті 334 Кримінального процесуального кодексу України;
6.7. Заяв про відновлення втраченого судового провадження;
6.8. Заяв про забезпечення позову, доказів, поданих після подання позовної заяви;
6.9. Заяв про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами за виключенням випадків, визначених законом;
6.10. Позовних заяв, які надійшли після подання до суду заяви про забезпечення позову або доказів;
6.11. Справ про адміністративні правопорушення щодо особи, яка вчинила декілька адміністративних правопорушень, якщо ці справи надійшли в один день;
6.12. Справ про адміністративні правопорушення, які поверталися суддею на доопрацювання;
У разі відсутності раніше визначеного в судовій справі головуючого судді у випадках, передбачених пунктами 6.3, 6.4, 6.7, 6.9 розділу 6 Засад використання автоматизованої системи документообігу суду, вони розподіляються раніше визначеному судді, навіть за відсутності на час реєстрації справи такого судді на роботі.
У всіх інших випадках, у разі відсутності раніше визначеного в судовій справі головуючого судді, передбачених пунктом 2.3.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, такі судові справи та матеріали підлягають автоматизованому розподілу в загальному порядку.
Справи, які судом розглянуті до 2011 року, тобто до початку дії автоматизованої системи документообігу суду, надійшли для вирішення питання про прийняття додаткового судового рішення, виправлення описок та помилок, роз’яснення судового рішення; заяви(клопотання пов’язані з виконанням судових рішень, передбачених ст..ст. 368-373,378 ЦПК України, ст..ст.259-264,267 КАС України, ст.304 КУпАП; клопотання про вирішення питань, пов’язаних з виконанням вироку) передаються тому судді, який розглянув справу по суті – в ручному режимі. Якщо на момент надходження такої справи, суддя не працює в суді, така справа підлягає автоматизованому розподілу між суддями.
7.1. Визначити, що всі судді, які зараховані до штату суду спеціалізуються на розгляді кримінальних, цивільних адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення.
7.2. У суді діє спеціалізація із здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх.
Суддя (судді), уповноважені здійснювати кримінальне провадження щодо неповнолітніх обирається зборами суддів суду у порядку ч.3 статті 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» .
7.3. З числа суддів суду, рішенням зборів суддів, обираються слідчі судді, які здійснюють повноваження судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів у кримінальному провадженні, в порядку передбаченому процесуальним законом.
Кількісний склад слідчих суддів визначається зборами суддів суду. Слідчі судді обираються строком на три роки і можуть бути переобрані повторно.
8.1. У випадках визначених процесуальним законом судові справи в суді розглядаються колегією суддів, а також за участю присяжних.
8.2. Визначення колегії суддів для розгляду конкретної справи здійснюється автоматизованою системою документообігу.
Кількісний склад колегії суддів визначається процесуальним законодавством.
8.3. Якщо судова справа підлягає розгляду колегією суддів при автоматизованому розподілі судових справ автоматизованою системою визначається головуючий суддя та визначається склад колегії.
До складу колегії може бути включений запасний суддя на заміну основного судді зі складу колегії суддів (крім головуючого) у разі неможливості останнім здійснювати правосуддя.
У разі розгляду справ за участю присяжних їх персональний склад визначається за допомогою автоматизованої системи відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду.
9.1. При реєстрації судових справ та матеріалів визначено коефіцієнт складності справ:
8- кримінальні провадження, які розглядаються колегіально;
7- кримінальні провадження по яких більше трьох епізодів та по розділах Х, ХVІІ ( крім ст.368) КК України, а також кримінальні провадження, які відносяться до розділу І «Злочини проти основ національної безпеки України та ХІХ «Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення); ( внесені зміни 19.07.2024)
6-кримінальні провадження;
5- клопотання слідчого, прокурора чи адвоката, скарги на дії, рішення чи бездіяльність слідчого, прокурора, заяви про відвід;
3- цивільні справи позовного провадження, позовні заяви,
а також адміністративні справи, адміністративні позови;
2- цивільні справи окремого провадження, а також позовні заяви про розірвання шлюбу та про стягнення аліментів, справи наказного провадження, заяви про видачу судового наказу;
2-клопотання (подання) пов’язані із виконанням судових рішень у кримінальному провадженні,
10.1. Визначено наступні коефіцієнти форм участі суді у справі:
- суддя-доповідач – 1;
- головуючий суддя (колегіально) – 1;
- член колегії – 1;
- запасний суддя – 1.
11.1. В автоматизованій системі документообігу суду для суддів, які займають адміністративні посади встановлюються наступні коефіцієнти:
- голова суду – 0,8;
12.1. Відомості про набрання судовим рішенням законної сили вносяться до автоматизованої системи відповідальною особою канцелярії суду, визначеною наказом керівника апарату суду, або головуючим суддею (суддею-доповідачем).
13.1. Оригінали електронних судових рішень, засвідчені КЕП, направляються до Єдиного державного реєстру судових рішень у порядку, визначеному Порядком ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Кожен суддя несе персональну відповідальність за несвоєчасне направлення прийнятих ним рішень до ЄДРСР.
14.1. У разі знеструмлення електромережі суду, виходу з ладу обладнання або комп’ютерних програм чи настання інших обставин, які унеможливлюють функціонування автоматизованої системи та тривають понад п’ять робочих днів, такі випадки фіксуються відповідними актами в порядку, передбаченому пунктом 2.3.49 Положення про автоматизовану систему документообігу суду.
14.2. У разі настання вище перелічених обставин, розподіл судових справ, які за законом мають розглядатись невідкладно з метою недопущення порушення конституційних прав громадян (судові справи, пов'язані з виборчим процесом, судові справи про встановлення або усунення обмежень щодо реалізації права на мирні зібрання, вирішення питання застосування запобіжного заходу у виді взяття під варту, клопотання слідчого, прокурора про забезпечення кримінального провадження, клопотання про проникнення у житло, обшук чи огляд житла, скарги щодо захисту прав людини в порядку ст. 206 КПК України, подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України в порядку ЦПК України тощо) проводиться між всіма суддями, що мають повноваження на час розподілу, з дотриманням принципу черговості надходження справ до суду, в алфавітному порядку прізвищ суддів з урахуванням спеціалізації.
15.1. На виконання вимог закону надається інформація щодо дати надходження судової справи до суду, єдиного унікального номера судової справи, номера провадження, прізвища учасників процесу, дати та часу призначення судової справи до розгляду, місця проведення судового засідання, дати розгляду судової справи, а також інформація про надходження апеляційних чи касаційних скарг, заяв про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами.
16.1. Навмисне внесення недостовірних даних в АСДС, допущення інших порушень, які могли вплинути або вплинули на розподіл справ і матеріалів між суддями працівником суду, відповідальним за реєстрацію справ і матеріалів, може бути підставою для дисциплінарної відповідальності відповідно до Закону.