Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Пам’ятка для представників ЗМІ
щодо особливостей висвітлення судового розгляду справ у залі судового засідання
Шановні представники засобів масової інформації!
Ця пам’ятка розроблена для зручності та ефективності вашої роботи у Кобеляцькому районному суді Полтавської області під час висвітлення судового розгляду справ в залі судового засідання.
Кобеляцький районний суд Полтавської області всіляко сприяв і надалі сприятиме журналістам у виконанні ними професійних обов’язків. У відповідь ми просимо представників мас-медіа, які відвідують приміщення суду, дотримуватися певних правил поведінки в суді, процесуальних вимог, передбачених законодавством та загальноприйнятих морально-етичних норм.
______________________________________________________________________________________________________________________________
Як відомо, стаття 129 (ч.7) Конституції України, стаття 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», статті 7 і 12 Кодексу адміністративного судочинства України, стаття 6 Цивільного процесуального кодексу України, стаття 27 Кримінального процесуального кодексу України передбачають, що судовий розгляд та вирішення справ мають здійснюватись гласно і відкрито, крім випадків, установлених процесуальним законом.
Розгляд справ в судах проводиться відкрито. Суд ухвалою може оголосити судове засідання або його частину закритими з метою нерозголошення державної чи іншої таємниці, що охороняється законом, захисту особистого та сімейного життя людини, в інтересах малолітньої чи неповнолітньої особи, а також в інших випадках, установлених законом.
Під час розгляду справи в закритому судовому засіданні можуть бути присутні лише особи, які беруть участь у справі, а в разі необхідності – експерти, спеціалісти, перекладачі та свідки.
Якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація з обмеженим доступом є суспільно значимою або доступ до інформації обмежено з порушенням закону, суд постановляє ухвалу про її дослідження у відкритому судовому засіданні..
Судове рішення, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується прилюдно. Якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засіданні, прилюдно проголошується лише резолютивна частина рішення.
Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.
Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:
· вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;
· заслуховувати стоячи рішення суду;
· дотримуватися тиші;
· виконувати розпорядження головуючого судді у справі;
· додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку;
· утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил;
Відступ від цих правил допускається з дозволу головуючого в судовому засіданні.
Документи, клопотання та інші матеріали передаються головуючому в судовому засіданні через судового розпорядника.
Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавство не надає права ставити питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.
За неповагу до суду і судді винні особи притягаються до відповідальності.
Питання про притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується судом негайно після вчинення порушення.